Prosinec 2015

2 0 1 6

31. prosince 2015 v 23:59 | Shetly |  Jak si žiju
Je to tady.
Končí nám rok 2015, který byl dle mého, z hlediska zážitků, úžasný… a snad ještě lepší rok, 2016, začíná. Počínaje dnešní půlnocí.
Je zvláštní, jak rychle ten rok uběhl. Nevím jak Vám, ale mně se to tak zdá. Snad stejně rychle uběhne i tento, alespoň do června, kdy mně čeká to, na co se naprosto těším a přitom je ještě půlrok přede mnou.
Z hlediska psaní tento rok ale musím hodnotit spíše záporně, než kladně (a stejně tomu tak je i v oblasti kreslení). Myslela jsem si, že když mám RL předepsané ve staré verzi, stihnu toho za tento rok více, ne jen těch 9 kapitol. Tento článek bych chtěla udělat tedy na způsob… předsevzetí, co bych do nového roku ráda vylepšila, aby to blogování a psaní mělo nějaký smysl.

  • více bych se chtěla věnovat psaní, protože tento rok, když jej porovnám s minulým, stál za starou bačkoru. Rozhodně bych chtěla do konce roku dopsat RL alespoň do kapitoly, kdy jsem skončila a začala to přepisovat - potom přemýšlet nad dalším dějem, ačkoliv v hlavě nějakou vizi mám, jen se jí musím chtit
  • kreslit, kreslit, kreslit... minulý rok jsem na to dost dlabala, nevzala jsem téměř přes půl roku tablet do pacek a nesnažila se něco nakreslit. Ráda bych to tedy změnila, více si na toto udělala čas a snažila se něco tvořit, Takovým mým přáním je, abych se dokopala ke kreslení pozadí / krajinek, které mě… zrovna moc nebaví, ale chtěla bych je umět (alespoň trochu)
  • rozhodně bych chtěla přečíst více knih, než co jsem přečetla minulý rok » udělat si čas i na toto a hlavně se v rámci čtecí výzvy nevrhat zbrkle po hlavě hned na limit 50-ti knih, ale jít pěkně po deseti (ať pak nemám na konci roku špatný pocit, že jsem svůj limit nezdolala)
  • možná by bylo i fajn naučit se s Photoshopem a dát se na tvorbu layoutů » nemůžu ale říci, že by se mi tyto jednoduché nelíbily, to zase ano, ale... prostě mít ten dobrý pocit, že si něco udělám sama...
  • když se ještě vrátím ke knihám... byla bych naprosto spokojená, kdybych měla z krku ty nedokončené knižní série » opravdu je divné, když máte doma jen poslední díl (musím tedy dokoupit Ságu stmívání, Odkaz dračích jezdců, Labyrint, Selekci a knihy od Greena) - vzhledem k tomu, že se do kin chystá tolik filmů, na které bych ráda šla, nemám tedy potuchy o tom, kde na to vezmu
  • když nad tím ještě tak přemýšlím, mohla bych něco dělat i s těmi projekty...
  • vymýšlet články, které mají více 'hlavu a patu' a ne nějaké... sračky jako doposud

Knižní přírůstky | 2015

29. prosince 2015 v 13:41 | Shetly |  Knižní přírůstky
Jak asi většina z Vás zná, takoví ti knižně založení blogeři zveřejňují své přírůstky do knihovničky pravidelně. Třeba formou projektů, nebo se prostě jen měsíčně pochlubí tím, co nového jim do knihovničky přibylo.

Jelikož mně se každý měsíc nepodaří koupit si (dostat) knihu, články tohoto rázu tedy píšu až ke konci roku, kdy je vše za mnou » narozeniny, svátek a Vánoce. Z tento rok mám tedy krásných 19 knih a jsem za to ráda, z toho dvě jsem již stihla přečíst, pominu-li Stmívání a Chraň nás od zlého, které jsem v dřívější době četla (na zbytek jsem si nenašla čas, kvůli knihám z knihovny, nah).

Knižní výzva 2015 | ukončení

26. prosince 2015 v 8:27 | Shetly |  Knižní výzvy
Musela jsem být tak naivní člověk, když jsem si na začátku tohoto roku říkala, že 50 knih bych mohla přečíst. Nyní tento rok končí, a já zjišťuji, že jsem přečetla jen 33 knih. Kdyby alespoň nebyl čas… špatné na tom je, že ten čas byl a já jej k tomu nevyužila. Nejspíš se mi nechtělo, nebo já nevím.

Ale plyne z toho ponaučení, abych hned nešla po hlavě do vysokých čísel a začala pěkně pomalu… od desítky a nedávala si v tomto knižním ohledu příliš vysoké cíle. Tak či onak jsem plně rozhodnutá, že si tuto knižní výzvu zkusím, ačkoliv nevím, jak to příští rok bude. Každopádně doma mám dostatek nových knih, které se mi za rok podařilo nashromáždit, a zatím jsem z nich přečetla jen dvě (nebudu-li počítat Stmívání, které jsem už jednou… dvakrát?… četla) » i pro tyto knihy připravuji článek, stejně jako minulý rok (» tento «), jako takový součet knih.

I think I'm drowning

22. prosince 2015 v 16:50 | Shetly |  Art
A to jsem si říkala, že na chvíli bych mohla dát se Shetlandy pokoj… nehledě na to, že mám ještě dalších postav, které bych ráda nakreslila, ale stále nic (asi to bude tím, že Shetly byla má první a mám k ní nejblíž).

Tak.
Po delší době jsem do pacek zase popadla tablet, a kreslila si (nebo se o to alespoň snažila) a za mě musím upřímně říct, že se mi obrázek celkem i líbí (hlavně ty bublinky, třebaže jsou jen takové jednoduché). Vezmu-li na mysli, že jsem tento rok na kreslení v podstatě kašlala a nechtělo se mi vytahovat tablet (až donedávna byl zavalen haldou papírů a všeho možného botelu na mém stole, nyní má své místo v brašně pod stolem) a tudíž jsem digitálně kreslit začala až někdy o velkých prázdninách… jo, asi jsem se zase něčemu přiučila. Hlavně co se anatomie týče.
Možná to bude tím, že jsem se naučila být trpělivějším člověkem, takže mi toto kreslení zabere i pár hodin (na papír náčrt » ofotit » na tabletě dle toho udělat lineart), stále to přibližování a oddalování, protože čím blíže to mám, tím méně rozhrkané čáry dělám.
Random texturu moře v pozadí jsem vyhledala někde na Googlu. Tohle kreslení krajin mi asi nikdy moc nepůjde (ne v případě, že s tím něco neudělám… i když nevím, no). :)


„Jde vidět, že máš svůj svět," řekla s úsměvem

16. prosince 2015 v 17:50 | Shetly |  Téma týdne
"Jde vidět, že máš svůj svět."

Tato jediná věta mne inspirovala k napsání tohoto článku, ačkoliv jsem již nedoufala, že mně něco k novému tématu týdne napadne.
Přesně tuto větu mi dnes, v hodině českého jazyka, řekla naše třídní. Nedávala jsem pozor, to se přiznávám, ale i přesto, když to říkala, se usmála, ne-li slabě zasmála. Pár vteřin jsem na ni hleděla a v duchu si říkala, co že to po mně vlastně chce, než jsem pochopila. Musela jsem se podívat do sešitu, abych se vzpamatovala a abych vůbec byla schopná odpovědět na její otázku. Měla jsem jí říct, jaká jsou vztažná zájmena, a v tu chvíli, než jsem se podívala na první a od toho jsem vyříkala zpaměti i ty další, jakoby po mně chtěla, abych vyjmenovala všechny planety a hvězdy ve vesmíru. Za ty roky na škole si na to snad učitelé již zvykli, ačkoliv ne všichni to berou s rezervou.


Jsem introvert a není se tedy čemu divit, že sem tam úplně vypnu a nevnímám. Tupě a nepřítomně zírám před sebe a slova lidí kolem mě jdou jedním uchem tam a druhým zase ven. Bez toho aniž bych věděla, o co se jednalo a jestli se mě někdo na něco neptal.
Buď to nevnímám z toho důvodu, že nedokážu klidně sedět a musím něco dělat. V tomto případě si buďto nohou odťukávám mně nějak neznámí rytmus a přemýšlím, co jen by to mělo být, nebo si čmárám do sešitu. Buďto náčrty mých postav, nebo věci postrádající na smyslnosti.
Jindy jen přemýšlím. Nad Příběhem, mou zemí… jindy si v duchu povídám sama se sebou nebo si alespoň dělám stručný náčrt toho, jak by mohl vypadat můj další článek na blogu. Ale co si budeme nalhávat, než dojedu domů, zapomenu to.
Asi ve třetí třídě jsem si do školy pro zahnání nudy brala knihu, avšak nepatřím zrovna k tomu typu čtenářů, kteří to dokážou nějak zakrýt, aby to vypadalo, že dělám opravdu práci, kterou dělat mám a ne nic jiného. Vlastně se mi do školy ani nechce brát knihy, třebaže bych si mohla číst v autobuse, ale řekněme to narovinu - ráno tam sice místo bývá, ale odpoledne nikoliv, nebo třeba až zastávku před tím, než vystupuji já. A ve škole přestávce číst… znamená slyšet posměch od těch, kteří na knihu již pěkně dlouho nesáhli a nevěnovat se mluvení s kamarádkou, se kterou se mám věru o čem bavit.

Každopádně ano. Většinu času si žiju ve svém světě - třebaže ve škole, kde jen přemýšlím, nebo si čmárám do sešitů a doufám, že učitelé nedostanou chuť si jej ode mne vzít; nebo doma, u počítače… ovšem v tomto případě žiji v několika světech, zemích, ideálních pro mou osobu, kde bych chtěla žít. To bych se ale musela rozkrájet, abych mohla žít život každé mé postavy.

What I listen #12

2. prosince 2015 v 20:53 | Shetly |  What I listen
Bylo načase napsat opět něco k tomuto, protože se toho pár nahromadilo, a je snad co sem přidat. Hned jako první bych chtěla dát něco z jiného soudku, než co obvykle poslouchám… ale musím uznat, že je to úžasně udělané. Normálně takovouto hudbu neposlouchám (ok, v druhém díle je písnička od Muse a ve třetím TLK a Na vlásku a Frozen... ok, už mlčím), ale tady je to jednoduše úžasné. K pochopení je nutno dívat se i na ten klip. Ale můžou tam být spoilery... no. :D