Duben 2016

Měsíční součet / duben

30. dubna 2016 v 18:55 | Shetly |  Měsíční součet
Kůň a jeho chlapec (Narnie #3) - C. S. Lewis | 232 s.
Skleněný trůn (Skleněný trůn #1) - Sarah J. Maas | 389 s.
Půlnoční koruna (Skleněný trůn #2) - Sarah J. Maas | 400 s.

3 knihy | 1021 stran

Když se ohlížím zpět, k minulému roku, div nerudnu studem. Dobou byl můj počet přečtených knih vyšší, sice jen o tři knihy, ale byl. Musím se smát, když si vzpomenu na začátek roku, kdy jsem si bláhově říkala, že bych za měsíc mohla být schopná přečíst pět knih. Neříkám, že by to nebylo možné - na rozdíl od jiných jsem se nemusela zatěžkávat přijímacími zkouškami na střední školu, jelikož jsem se s tím, troufám si říci i hravě vypořádala v lednu.
Možná to mohl být pěkný článek na blog, ovšem od té doby jsem nebyla schopná vymyslet, jak to nějak inteligentně sepsat. Pravda je taková, že mé přijímací zkoušky tvořila pouze talentová zkouška a krátký pohovor s pedagogy z Prostějovské střední školy a ukázka mých domácích prací - tvořené pouze kresbou portrétu a zátiší, malbou abstrakce a zátiší a fotografiemi. Ach ano, rozhodla jsem se pro uměleckou střední školu, přesněji pro obor fotografie v reklamní praxi. Dost ale k tomu, vraťme se k tomu hlavnímu.

Začátek roku byl, což jsem se divila, celkem i dobrý. Čtyři knihy za leden, blížilo se to k těm pěti vysněnými, ale potom začalo období, kdy jsem se stěží dokopala k něčemu a bohužel se to odráželo také na blogu. Nyní se začínám opět nalaďovat na ten… čtecí rytmus, který jsem chvíli po dobrém začátku postrádala.
Snad to souvisí i s mým novým objevem, tedy knihami od Sarah J. Maas ze série Skleněný trůn, která si mě neuvěřitelně rychle dostala. Není tedy divu, že hned po tom, co jsem dočetla druhý díl a začala psát tento článek, jsem sáhla po třetím dílu, který je v knihkupectví teprve novinkou. Nevím, co bych si počala, kdyby se ještě neměl dostat na pulty. Ovšem jak to vypadá s vydáním čtvrtého dílu, to netuším - co jsem se na stránkách COOBOO nahledala, měl by být ještě letos… ale kdy, to netuším.

S dubnem se také pojí další přečtený díl Narnie a mé další zklamání. Ovšem není to chyba knihy, jako spíše čistě má. Kdo by řekl, že budu číst knihu, jako je Narnie delší dobu… a přitom by se všechny knihy v této sérii daly hravě přečíst za pár hodin, když by se do toho jeden opravdu ponořil. Ačkoliv své vyhlídky ohledně tohoto opět zahaluje mlha zmařených očekávání, pokračuji dál. Alespoň jedna Narnie za měsíc, jelikož chci tuto mou srdcovku konečně po těch letech, co mi zdobí knihovničku, dočíst.

capture-20160430-184652.png

Projekt 30 dní | 5. den

23. dubna 2016 v 21:54 | Shetly |  Projekt 30 dní
Pakliže mě nešálí paměť, Muse jsou mou oblíbenou kapelou něco okolo dvou let. Pro ty, kteří můj blog navštěvují pravidelněji to rozhodně není žádná novinka. Tato anglická trojice hudebníků mi v neskutečně krátké době neskutečně přirostla k srdci. Ačkoliv je to celkem krátká doba, co jsem se k nim dostala, přijde mi to, jako velice dlouhá doba, ne pouze dva roky…

» 5. den - oblíbená kapela a jak jsem se k ní dostala «

Když bych se měla vracet do chvil, kdy jsem je poslouchat začala, vracím se s tím také do dob, kdy jsem byla stržena vlnou jménem Twilight saga. V té době to milovali snad všichni, co si budeme namlouvat… dle mého názoru jsou to jistě úžasné knihy, však je mám i doma ale o tom se nehodlám nějak obšírně rozepisovat. Stačí tedy jen, že jsem se do této ságy - a to jak z knižního, tak i filmového hlediska - zamilovala.
Není se tedy čemu divit, že mě zaujala na televizní stanici Očko právě píseň, v jejímž klipu se objevovaly útržky z filmového Zatmění, a myslím, že ani nemusím zmiňovat, koho píseň to byla. A právě takto jsem se dostala k Muse. Ačkoliv jsem se již tohoto pobláznění touto ságou zbavila, právě ona první píseň, kterou jsem od nich slyšela s vědomím, že to jsou oni, pro mě zůstává důležitou a třebaže si ji pustím jen párkrát, zůstává mou velice oblíbenou.


Co následovalo poté, by se dalo nazvat řetězovou reakcí. K této jedné písničce, kterou jsem byla ochotna poslouchat stále a stále dokola, se přidávali pomalu další. Supremacy. Undisclosed Desires. Knights of Cydonia
… postupem času, května téhož roku, jsem si pořídila své první album. Bylo to právě jejich v té době poslední The 2nd Law, které odstartovalo můj chtíč po všech jejich albech. Dostavila se další řetězová reakce a to v podobě kupování všech jejich alb při každé příležitosti, která se mi naskytla. Příjemný chlapík v prodejně CD mě po pár objednaných alb již vítal se slovy: "Tak co budeme objednávat dnes?". Tak se stalo, že na konci stále téhož roku, jsem shrábla pod svá ochranná křídla téměř všechna jejich alba také spolu s koncertním záznamem z Říma z roku 2012. Chybělo mi jediné, které následovalo hned za začátku dalšího roku. Potom jsem jen přikupovala. Záznam koncertu HAARP z londýnského Webley stadionu, Hullabaloo a jejich nové album Drones, se kterým se pojí má velká radost v podobě lístků na jejich červnový koncert v Praze.

Projekt 30 dní | 4. den

16. dubna 2016 v 9:56 | Shetly |  Projekt 30 dní
U tohoto dne jsem trochu na vážkách. Nemám oblíbenou jen jednu knihu. Ani sérii. Když se tak dívám nad sebe, na poličku s mými klenoty, nenapadá mě kniha, jakou bych tento den mohla reprezentovat. Ne jedna. Vždy každá kniha ve mně zanechá kousek sebe a tím pádem se stává mou oblíbenou. Ne však nejoblíbenější. Ta snad ani není.

» den 4. - oblíbené knihy «

Když jsem tento den vyplňovala prvně, bylo to nejspíš před rokem, napsala jsem Eragona. Nyní nevím, proč. Samozřejmě… tuto sérii mezi své oblíbené knihy řadím, co by ne. Miluju ji, ale přesto jsem mohla napsat jakoukoliv jinou knihu, která tuto ještě předčila. Teď, když těch knih mám za sebou víc, je rozhodování v tomto ohledu ještě těžší, než jak tomu bylo poprvé.
Teď, když se vracím do svých dětských let, začínám opět odkrývat to naivní dítě, které je schopno uvěřit tomu, že se pomocí jedné, staré skříně dá dostat do úplně jiného světa. Vracím se ke čtení Narnie, která byla, je i navždy bude mou srdcovou záležitostí. Myslím, že i právě teď, ve svém věku, jsem dost naivní k tomu, abych si vlezla do nejbližší skříně a zkusila, jestli právě ona není cesta na toto krásné místo, o kterém je řeč. Opravdu. Miluji svět, který Lewis stvořil.


Dalšími dvěma oblíbenými sériemi jsou samozřejmě úžasné Nástroje smrti a Pekelné stroje, od Cassandri Clareové. Obě tyto série mi stejně, jako dvě zmíněné nahoře, neskutečně přirostli k srdci. Stejně jako svět, který Cassi vytvořila. Jsem nedočkavá chvíle, kdy u nás konečně vyjde druhý díl k Pekelným strojům, a doufám, že dojde také k vydání The Dark Artificles. Rozhodně nemám v plánu se loučit se světem Lovců stínů. Jsou to knihy, ke kterým se budu dál ráda vracet, stejně jako všechny další série a knihy, pro které se zde sice již místo nenašlo… ale v mém nitru mají své čestné místo.

Měsíční součet / březen

1. dubna 2016 v 23:22 | Shetly |  Měsíční součet
Spáleniště: Zkouška (Labyrint #2) - James Dashner | 334 s.
Čarodějův synovec (Narnie #1) - C. S. Lewis | 208 s.
Lev, čarodějnice a skříň (Nernie #2) - C. S. Lewis | 200s.

3 knihy | 742 stran

Tento měsíc je slabí. Nejen v počtu knih, ten by se překousnout dal, ale celkový součet stran… tak nízký nebyl ani v minulém roce.
Dle fotky na instagramu, se mi Spáleniště táhlo od 25. ledna, vlastně až do chvíle, kdy jsem začala znovu číst Nárnii. Zda to bylo ze zoufalosti, nevím. Tak či ona jsem si Narnii chtěla znovu přečíst již delší dobu - dva poslední díly jsem prostě nikdy nepřečetla a zaúkolovala jsem si to na tento rok. Ještě jsem si bláhově říkala, že bych mohla přečíst do konce března všechny díly, a skončila jsem na dvou.



Ovšem nebude chybět opět nějaký ten film… tentokrát filmová Aliance. Abych pravdu řekla, od zhlédnutí prvního traileru, jsem tom tomu moc šancí nedávala - už jen z toho byla podobnost s knihou mizivá, příliš mnoho počítačových efektů, které se ani přinejmenším nezdály být příliš reálné, opravdové.
Jednoduše řečeno, Divergence z filmů byla nejlepší. Nejvěrohodnější. Jak to přebral jiný režisér, jde to tak akorát do kytek. A jistě nejsem jediná, kdo to takto vidí. Nedávám poslednímu dílu veliké šance - už jen teď nevím, jak to bude navazovat. Už teď jsem se v ději ztrácela - Rezistence se ještě překousnout dala, ale Aliance… škoda mluvit.
Kdybych nečetla knihy, nějaké efekty bych obešla… film by se mi nejspíš i líbil.