Měsíční součet 2017 / duben

30. dubna 2017 v 10:00 | Shetly |  Měsíční součet
Robin Hood - Alexandre Dumas - 248 stran
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry - 94 stran
Robinson Crusoe - Daniel Defoe - 536 stran
Dvůr mlhy a hněvu (Dvůr trnů a růží #2) - Sarah J. Maas - 664 stran

4 knihy, 1.539 stran

V počtu přečtených knih tento měsíc nebyl tak slavný - především tedy v počtu stran. To ale vyrovnává nárůst knih v mých malých knihovničkách. Když mi známý dělal tu novou, myslela jsem si, že alespoň chvíli vydrží - nemohla jsem ale tušit, že táta snese krabice se svými starými knížkami. A inu… některé tam nešlo nechat. U velké většiny vůbec netuším, o co by mělo jít, nicméně lákavé názvy mě popohnaly k tomu knihám udělat místo na polici.
Začnu ale těmi koupenými. Zjistila jsem, že v Olomouci, nedaleko Šantovky, se skrývá docela malý antikvariát s velkým množstvím knih na výběr. Zjistila jsem to náhodou, když jsem projížděla internetové obchody a hledala jsem Bídníky od Victora Huga, kterým jsem propadla - tedy, propadla jsem filmové/ muzikálové verzi z roku 2012 a proto jsem strašně zatoužila po té knize. Tohle krásné pěti dílné vydání z roku 1924 mě stálo tři stovky, které jsem obětovala skutečně ráda.Když jsme tam s kamarádkou už byly, vzala jsem si rovnou od Huga další knihu a totiž Chrám Matky Boží v Paříži, který jsem už jednou četl, ale bohužel nedočetla. Myslím, že to nebylo z důvodu, že by se mi kniha nelíbila, ale kvůli výpůjční době v knihovně. Když už jsem babičce sebrala Na větrné hůrce, koupila jsem si rovnou od spisovatelčiny sestry Charlotte knihu Jana Eyrová. Svůj nákup jsem zakončila knihou Quo vadis od Henryka Sienkiewicze, kterou nám v rámci probírání křesťanské antiky v hodinách dějin výtvarné kultury doporučila učitelka.


Jako milovnice knih autorky Sarah J. Maas jsem musela hned vpadnout do nejbližšího knihkupectví, jen když jsem viděla na instagramu pár českých čtenářek s její knihou Dvůr mlhy a hněvu. To bylo ještě před tím, než měla v česku vyjít. Bohužel v Prostějovském Dobrovském tuto knihu neměli, zachránil mě ovšem Kosmas. Na knihu jsem se skutečně moc těšila a není divu, že jsem si ji domů nesla jako nějakou velmi hodnotnou trofej! A ta kniha si to zasloužila - za sebe musím říct, že ji zatím z knih od Sarah miluji nejvíce.
Také jsem už nevydržela pokukování po krásném vydání scénáře Fantastických zvířat. Snad ani není nutno zmiňovat autorku. Říkala jsem si, že bych mohla ještě ten měsíc do mých narozenin počkat, ale Mlok Scamander a jeho fantastická zvířata oplývají kouzlem, kterému prostě nelze odolat. Celý měsíc tedy dopadl tak, že jsem utratila více peněz, než jsem původně chtěla a nemám páru o tom, jak to udělám se Světem knihy a jestli vůbec pojedu.


A na řadu přicházejí poklady ze zaprášených krabic…
Nevím, jestli jsme někdy viděla všechny díly Jurského parku, nebudu se ale zajit tím, že Indiana Jones je pro mě téměř srdcová záležitost. Když jsem našla tuto beletrizaci, byla jsem velmi ráda a bez většího rozmýšlení ji zařadila mezi ostatní knihy.
Táta už o Vánocích říkal, že Sapkowského četl. Ale teprve teď mi to doložil jeho starými vydáními Zaklínače. Tyto knihy mi udělaly asi největší radost, třebaže obsahují až na Krev elfů a povídkovou sbírku Tandaradei! to, co už doma mám.


O následujících knihách nemám moc co říct; autoři jsou mi až na George R. R. Martina a Doyleho neznámí a stejně tak tituly. Uvidím, co se z nich vyklube.
Malý princ mi přišel vhod také proto, že do května máme odevzdávat pět knih do čtenářského deníku, k maturitě. Nechtělo se mi hledat nic obsáhlého po tom, jak jsem zápasila s Robinsonem. Myslím, že abych měla příští rok klid, načtu si dalších pět knih a udělám rozbory už o prázdninách. Tak to bude jistě nejlepší.
Teprve když jsem prohrabávala krabice, zjistila jsem, že Quo vadis jsem si nemusela nutně kupovat. Táta ho doma totiž má. Nicméně mé koupení vydání se lépe hodí k dalším dvěma knihám od stejného autora - k prvnímu a druhému dílu jeho Potopy.


Labyrint tajemna - pro člověka, který tyto věci má rád naprosto ideální kniha. S kamarádkou jsme vždy těžce hledaly místa, která by byla prodchnutá tou mrazivou atmosférou, ale zdá se, že tato kniha nám ušetří spoustu času.

Svět pohanských bohů a démonů čemsi vzala hlavně z toho důvodu, že v této knize vidím spoustu pomoci při smýšlení nad Bellmoralským náboženstvím (pokud samozřejmě nezapomenu nebo to nezazdím zase něčím jiným, heh).


O knize Bílý tesák snad slyšel každý, nebo přinejmenším téměř každý. Už nějakou dobu si říkám, že bych si to mohla přečíst, nicméně jsem se k tomu zatím nedostala. Teď, když je kniha součástí mé poličky, doufám, že se k tomu konečně odhodlám.
Na fotce sice nejde název knihy přečíst, jde ale o Ovidiovo O lásce a milování. Poslední kniha je zaměřená na egyptskou Nefertiti.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marta Marta | 30. dubna 2017 v 20:49 | Reagovat

Jé super článek :-) knihy vypadají senzačně.Kéž by mi taky nekdo poskytl jeho staré knihy,protože ty autobiografie co má muj taťka mě nelakaji :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama